Přinášíme vám rozhovor s dalším porotcem soutěže Franchisa roku, kategorie Franchisor roku.
Působíte jako člen představenstva v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. Jak hodnotíte malé a střední podnikání v ČR, do kterého franchising také řadíme?
Obecně je třeba konstatovat, že praktické znemožnění soukromého podnikání do roku 1989 na nás nechalo výraznou stopu a české prostředí se pouze velmi pozvolna snaží vyrovnat západní zemím, kde je malé a střední podnikání, troufnu si říci, bezpochyby jedním ze stěžejních pilířů ekonomiky. V posledních několika letech však vidím pozitivní vývoj v tomto segmentu a věřím, že s nárůstem různých soutěží a podnikatelských stimulátorů se mění přístup především mladých lidí k podnikání a s tím stoupá i jejich zájem a odhodlání se na tuto cestu, přestože mnohdy nelehkou, vydat.
Působíte jako partner v renomované advokátní kanceláři. Zabýváte se ve své praxi také franchisingem?
Osobně vedu oddělení pracovního práva a soudních sporů a arbitráží. Máme však v kanceláři kolegu, který se danou problematikou zabývá, takže od něj určitě nasbírám cenné informace. Z mé pozice pak vedu jednání v rámci regionálního rozšiřování naší advokátní kanceláře, což souvisí mj. s nastavováním pravidel k užití naší ochranné známky, atd.
Co bylo důvodem, proč jste souhlasil s účastí v porotě prvního ročníku soutěže?
Není tajemstvím, že cesta, kterou jsme se rozhodli vydat v naší advokátní kanceláři, je de facto také jakýmsi způsobem franchisingu. Předně však považuji obchodní model, kterým franchising bezpochyby je, za zajímavou kombinaci rozdělení práv a povinností mezi spolupracujícími subjekty a způsob umožňující dynamickou expanzi podnikání. Z těchto důvodů je pro mne velmi zajímavé poznat blíže soutěžící projekty, jejich problémy a radosti, a porovnat toto nejen s naším případem, ale i s možnostmi některých z členů Asociace, kteří tuto cestu mohou zvažovat.
JUDr. Zdeněk Tomíček
JUDr. Zdeněk Tomíček je zakládajícím Partnerem mezinárodní advokátní kanceláře CEE Attorneys a zároveň Partnerem její pražské kanceláře. Zaměřuje se především na oblast soudních sporů & arbitráží, pracovního práva a poradenství v oblasti práva obchodních korporací.
Právní oblasti:
Obchodní právo, Pracovní právo, Soudní spory & Arbitráže, Veřejný sektor
Odvětví:
Fondy EU, Herní průmysl, Energetika, Sport
Předchozí praxe:
DLA Piper (Praha, Londýn), PwC Legal (Praha)
Vzdělání:
Univerzita Karlova v Praze (2008 – Mgr., 2010 – JUDr.)
Jazyky:
čeština, angličtina, slovenština