Franchisa roku

Záměrem soutěže Franchisa roku je představit a ocenit nejkvalitnější franchisové koncepty působící na českém trhu a dodržující Etický kodex franchisingu.

 

„Informace jsou klíčovou součástí podnikatelského úspěchu“, říká Hana Pavlištová, výkonná ředitelka České informační agentury a porotkyně soutěže Franchisa roku.

ČIA News

Již přes deset let jste výkonnou ředitelkou České informační agentury (CIANEWS). Mediální sféra prochází v posledních letech velkými změnami, mění se i ČIANEWS? V čem se liší vaše zpravodajství od ostatních médií?

Specializujeme se na ekonomiku a trhy v České republice a máme jasně zacílenou klientelu, která od nás očekává, že získá informace, které jinde nenajde, a ve formátu, který vyhovuje časovému vytížení manažera. Také se často ptáme na to, co ostatní média nezajímá.

Samozřejmě, že se ve výsledkové sezóně překrýváme s jinými médii, protože jejich redaktoři byli také na stejné tiskové konferenci. My ale vypíchneme to podstatné a současně jsme schopni nabídnout podrobnější informace v širším kontextu, takže naši klienti se dostanou ke všemu, co potřebují vědět, díky několika kliknutím. Jsem přesvědčená o tom, že čtenáři hledají kvalitní ekonomické zpravodajství a rádi za něj zaplatí.

Jaký je význam zpravodajství agentur v dnešním digitálním světě?

Tiskové agentury v minulosti plnily funkci primárního média. Zpracovávaly základní objem informací a zajišťovaly jejich přemístění do dalších médií. Dnes je ale přístup k informacím nesrovnatelně jednodušší díky technologiím. Samotní uživatelé sociálních sítí jsou mnohdy rychlejší než tiskové agentury či média v šíření zásadního typu informací, firmy realizují tiskové konference přes internet, sdílejí informace s investory v reálném čase.

To, v čem vidíme hlavní roli naší agentury, je její systematičnost a nezávislost. Nezávislost proto, že nejsme vystaveni tlaku inzerentů na podobu mediálního obsahu. Systematičnost vnímáme jako stejný přístup ke všem novým informacím, který je zárukou jednotného výstupu a opravdu kvalitního a intenzivního pokrytí. Vydáváme průměrně 350 faktických zpráv denně v české i anglické verzi, které doplňujeme o mnoho dalších parametrů (geografie, téma, subjekty, zdroj a další).

Jak se rozhodujete při výběru informací? Kde je hranice?

Agentura nevybírá témata tak, jak to dělají ostatní média. Naši práci určují samotní šiřitelé informací – zejména firmy, instituce – tedy trh. Tyto subjekty generují denně enormní množství nových informací, které média nikdy takto komplexně nezachytí. To však neznamená, že bychom nebyli aktivní. Realizujeme anketní a doplňující dotazy i vlastní rozhovory s manažery firem.

Proč se ČIA zaměřuje právě na fakta?

ČIA dodává zpravodajství přímo do rukou odborné veřejnosti a managementu – a tito lidé to tak chtějí. Nemají čas zabývat se analýzami redaktorů anebo spekulacemi, které se časem vytratí. Potřebují fakta, protože pouze na základě faktů se mohou rozhodovat. Fakta jsou z našeho pohledu informace, které mají svůj transparentní a relevantní zdroj a jsou nové.

Zprávy ČIA jsou velmi stručné. Jaký to má důvod? Vaši čtenáři nechtějí slyšet podrobnosti?

Stručnost podání informací považujeme za nutnou podmínku manažerského informování v jakémkoliv ohledu. Rozsah článku také nic nevypovídá o jeho obsahu. Samozřejmě se setkáváme s materiály, které by bylo možné rozpracovat do několikastránkových článků. Podstatou našich služeb ale není materiály od A do Z přepisovat, ale informovat o tom, že nová informace existuje a kde najdete její zdroj. To je někdy možné i jednou větou, aniž by to mělo negativní vliv na kvalitu zpravodajství.

Byli jste první, kdo byl před 15 lety schopen nabídnout elektronický deník. Jak se vám tento zpravodajský produkt osvědčil?

V průměru náš online deník CzechAM/Tschechien am Morgen čte dnes okolo 20 tisíc čtenářů. Toto stručné zpravodajství z byznysu, ekonomiky a politiky ve formátu dvou A4 lze snadno zobrazit ve všech chytrých telefonech. Uvědomujeme si, jak je pro naše klienty důležité, aby byli informování v reálném čase a měli přehled o všem podstatném v jejich oboru. Mimochodem, to první, co ráno udělám, je, že si přečtu Czech AM.

Ing. Hana Pavlištová

Vystudovala obor Matematické modely a programování na VŠE v Berlíně. Na pozici výkonné ředitelky České informační agentury působí od května 2005. Zastávala řadu vedoucích pozic ve společnostech jako Česká spořitelna a Bayerische Landesbank. V letech 2006–2012 byla členkou představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory, od roku 2009 na pozici viceprezidentky, jako první a zatím poslední žena. Od roku 1999 pracuje také jako dobrovolník pro České hnutí speciálních olympiád (Special olympics).